Darlık Barajı Kamp ve Gezi Rehberi

Paylaşmak güzeldir!

Sosyal Medyada Paylaş!

Darlık Barajı, İstanbul çevresindeki pek çok baraj gölünden farklı olmamakla beraber, doğanın sunduğu huzuru ve sakinliği sonuna kadar hissedebileceğiniz bir lokasyon olarak bizim bu yıl sonbahara merhaba demek için seçtiğimiz kamp rotalarının ilki olmayı başarıyor.

İlk defa kamp yapacak olanlar için oldukça elverişli bir nokta olan Darlık Barajı’nda kamp yapmaya niyetlendiyseniz, bir de ‘Doğru Kamp Çadırı Nasıl Seçilir?’ yazımıza göz atabilirsiniz.

Darlık Barajı Kamp ve Gezi rehberi yazımızı okumaya başlamadan önce dilerseniz Youtube Kanalımızda yayınladığımız kısa gezi videosuna da göz atabilirsiniz 🙂 Yeni videoları kaçırmamak için kanalı takip edip, gönderi bildirimlerini açabilirsiniz.

Darlık Barajı Kampı – iyiGezdinTV

Darlık Baraj Gölü özellikle İstanbul’da yaşayanlar için şehirden uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenler için en ideal noktalardan biri… Gerek günübirlik gerekse de kamp yapmak için burayı tercih edecek olursanız kesinlikle doğru bir karar vermiş olacaksınız. Ancak birçok mesire yerinde olduğu gibi yaz ayları ve hafta sonu kombinasyonu yaparsanız piknikçilerin işgal ettiği, fazlaca gürültünün olduğu, sakinlik ve kafa dinlemekten uzak bir plan yapmış olursunuz. Bu nedenle Darlık Barajı için ilkbahar ve sonbahar mevsimleri biz kampçılar için en ideal dönem… (Bu durumu kanıtlar nitelikteki birkaç örneği aşağıda sizlerle paylaşacağız)

Darlık Barajı’na Nasıl Gidilir?

Darlık Barajı, İstanbul merkeze yaklaşık 60 km mesafede bulunmakta olup, 1 – 1,5 saat süren bir yolculukla ulaşılabilmektedir. Eski Şile yolu üzerinde devam ederken, Şile’ye gelmeden Ahmetli yönüne devam edip Korucu Köy istikametine devam etmeniz gerekiyor. Köyü geçtikten sonra yol ikiye ayrılacaktır; sağa doğru devam ettiğinizde göle ulaşmış olacaksınız.

Darlık Barajı konumunu Google Maps üzerinden görmek için tıklayabilirsiniz

Bu noktada hatırlatmakta fayda var navigasyona “Darlık Barajı” yazarak aratırsanız sizi gölün alt tarafında bulunan avlak bölgesine yönlendirecektir ki, bu da toprak ve bozuk yol anlamına geldiği gibi sizi asıl hedefinizden oldukça uzak bir noktaya gönderecektir. “Darlık Barajı Mesire Yeri” olarak aratırsanız doğru noktaya gidebilirsiniz. Zaten hemen yan tarafta sizler için Google Maps’te doğru konumu işaretledik; Darlık Barajı için bu konumu güvenle tercih edebilirsiniz.

Barajın girişine geldiğinizde daha önce baraja inen yoldan aşağıya doğru araçla inmeye müsaitti ancak ufak bir araştırma yaptıktan sonra muhtarlık tarafından girişin toprak ve kayalarla kapatılması sebebiyle aracınızı girişe park edip aşağıya göl kıyısına doğru yürümeniz gerekecek veya toprak yola geldiğinizde sola doğru devam ederek gölün etrafından dolaşan bu yol üzerinde kampınızı kurabileceğiniz farklı noktalarda keşfetmeniz mümkün.

Darlık Barajı’nda Neler Yapılır?

Darlık Barajı Göleti çevresi doğa severler için birçok imkân sunuyor; günübirlik trekking turlarına katılabilir veya bireysel olarak doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yaz aylarında ATV turlarının da düzenlendiği Darlık Barajı’nda virajlı, toprak yolların keyfini çıkarabilirsiniz. Bisikletinize atlayıp, temiz havanın keyfini çıkarmak da seçenekler arasında yerini alıyor.

Balıkçılıkla ilgilenenler olta takımlarını alıp balık tutabilir. Yoga matınızı yanınıza alıp kendinizi doğanın sakinliğine bırakabilir, enerji depolayabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz.

Fotoğraf meraklıları için Darlık Barajı’na gelirken yol üzerinde güzel kareler yakalamanıza imkân veren bazı objeler mevcut olduğu gibi, gün yerini geceye bıraktığında açık bir havada gitmiş iseniz şehir ışıklarından uzak bu doğal noktada gökyüzünü uzun uzun pozlayabilirsiniz.

Ve tabii ki odak noktamızı oluşturan kamp temasını Darlık Barajı’nda tüm yönleriyle ele alabilirsiniz. Kamp kurmak için daha önceden kamp yapılan noktaları tercih edebileceğiniz gibi, farklı koyları da kısa bir keşif yaparak bulabilirsiniz.

Darlık Barajı Kamp Notları

Göl çevresinde herhangi bir işletme vb. olmadığı için sorunsuz bir kamp tecrübesi yaşamak adına tüm ihtiyaçlarınızı planlayarak gitmeniz yararınıza olacaktır. Baraja gelmeden Korucu Köyü’nden market ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Kamp atacağınız bölgede daha önceden ateş yakılmış noktaları tercih ederseniz doğanın bizlere sunmuş olduğu imkanları korumak adına bir adım atmış olursunuz.

Bölgede otel, pansiyon veya herhangi bir işletme olmadığı gibi WC, duş, çeşme vb. temel ihtiyaçları karşılayabilecek bir nokta da yok. Bu nedenle içme ve kullanım suyu ihtiyacınızı karşılamak için yanınıza yeri kadar su alın.

Telefon şebekesi genelde 3G olarak çekiyor; 4.5G çeken noktalarda var. Fakat kamp yaptığınız yere bağlı olarak telefonun hiç çekmediği yerlerde mevcut. Bu nedenle herhangi bir olumsuzluk durumuna karşı gittiğiniz yerin konumunu ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Etrafta ateş yakmak için çalı çırpı, dal parçaları bulabilirsiniz. Ancak yanınıza bir kamp baltası bulundurursanız, gün batmadan topladığınız ağaç dallarını kesip biçerek yakmaya hazır hale getirebilirsiniz. Biz yolda gelirken orman müdürlüğünün kurumak üzere bıraktığı odunlardan bir miktar alarak odun sorununu bu şekilde çözmeyi tercih ettik.

Gece boyunca yabani hayvanların sesini duymuş olsak da bizi ziyarete gelen olmadı. Yine de bunun önüne geçebilmek adına gece boyunca ateşi canlı tutmaya çalıştık. Gıda malzemelerini gece çadırdan uzak bir noktada ağaca astık. Çöpleri de aynı yöntemle ilk noktadan farklı bir ağaca asarak riski minimize etmeye çalıştık. Sizlerde kamp yaptığınızda bu yöntemle ilerleyebilirsiniz. Herhangi bir yabani hayvanın gece siz uyurken kamp alanına geldiğini duyduğunuz da kullanmanız için yatmadan önce ateşin başına birkaç meşale hazırlayıp bırakırsanız korkutup kaçırmak için kullanabilirsiniz.

Gece zifiri karanlıkta kullanmak için kafa lambası veya el fenerlerinizi yanınıza almayı unutmayın. Toprak arazide kendinize zarar verebilecek bir kaza yaşamamak için bu detay önemli…

Yanınıza atıştırmalıklar almayı unutmayın; açık havada insan ister istemez acıkıyor.

Darlık Barajı’ndaki İnsan Katliamı!

Darlık Baraj Gölü piknikçilerin akınına uğrayan bir yer olarak insanlıktan nasibini almış ne yazık ki ☹ Barajın girişinin kaya ve toprakla kapatıldığından bahsetmiştik yazının başında bunun sebebi barajın girişindeki çöp rezaleti. Muhtarlıkta buna kendince -her ne kadar doğru bir uygulama olmasa da- çözüm üretmiş. Aşağıda bu çevre katliamının fotoğraflarını görebilirsiniz. Hiçbir şeyi bilinçli kullanamadığımız gibi doğanın sunmuş olduğu imkanları yok etmeye ant içmiş insanoğlu burayı da bu amaca alet etmeyi başarmış.

Darlık Barajı Gezilecek Yerler

Korucu Köyün içinden geçtikten sonra karşınıza Saklı Göl tabelası çıkacaktır. Karamandere mevkiinde yer alan Saklı Göl, Darlık Baraj Gölünün sahip olmadığı imkanları içeren bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Buraya kadar gelmişken Saklı Gölü ziyaret etmeyi unutmayın diyerek yazımıza noktayı koyuyoruz.

Paylaşmak güzeldir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir